Ogrzewanie prądem — cena instalacji i koszty roczne

Decydując się na ogrzewanie prądem domu, jeszcze przed jego montażem powinieneś zapoznać się z informacją, jaki system wybrać, aby był najbardziej efektywny. Poza tym warto przyglądnąć się na koszty instalacji oraz koszty roczne w trakcie użytkowania. Ile kosztuje instalacja ogrzewania elektrycznego? Jaki jest koszt roczny ogrzewania prądem?

Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać?

W przypadku ogrzewania elektrycznego masz do wyboru kilka opcji. Ogrzewanie prądem to zazwyczaj kilka systemów połączonych razem, w celu optymalizacji zużycia prądu. Dlatego decydując się na ten typ ogrzewania, możesz wybrać dowolną formę w celu dostarczenia ciepła do pomieszczenia:

  • grzejniki (akumulatorowe, konwektorowe, olejowe, promiennikowe, radiacyjne),
  • piec akumulacyjny,
  • pompy ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną.

Rodzaj ogrzewania elektrycznego ma ogromny wpływ na koszty inwestycji oraz kosztu użytkowania danego urządzenia. Z pewnością dwie ostatnie opcje zaliczane są do drogich zastosowań na etapie inwestycyjnym, jednak koszt użytkowania jest niewielki, co przyczynia się na opłacalność wykorzystania tych dwóch zastosowań. Warto dodać, że ogrzewanie elektryczne w formie hybrydowej z panelami fotowoltaicznymi lub pompą ciepła, jest traktowane jako dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie elektryczne — koszt instalacji

Ogrzewanie prądem ma jedną ogromną zaletę, jest stosunkowo tanie podczas instalacji przy wyborze grzejników lub pieca akumulacyjnego. Tradycyjny system grzewczy składający się z centralnego ogrzewania kosztuje średnio od 10000 do 30000 zł, w zależności od powierzchni ogrzewanego domu. W przypadku instalacji ogrzewania elektrycznego koszt inwestycji jest kilkakrotnie niższy. Wynosi on od 2000 do 5000 zł. Niestety pomimo taniego montażu instalacji ogrzewania elektrycznego, koszty rosną w trakcie jego użytkowania.

Ogrzewanie prądem – cena – Roczny koszt

Koszt ogrzewania elektrycznego, czyli łączna cena ogrzewania prądem w dużej mierze zależy od technologii zastosowanej podczas budowy wybranego budynku. Dlatego cena może zależeć od:

  • izolacji budynku,
  • materiałów wykorzystanych do budowy domu,
  • stanu budynku,
  • wieku budowli,
  • strefy klimatycznej,
  • ceny prądu.

Oprócz zastosowanej technologii ogromny wpływ na kształtowanie się ceny za ogrzewanie prądem w skali roku mają wahania ceny prądu. W związku z tym, w celu ograniczenia zużycia drogiego prądu wykorzystuje się zastosowanie z użyciem pieca akumulacyjnego. To urządzenie magazynuje ciepło w trakcie trwania taryfy nocnej G12. Strefa dwustrefowa to wyższe ceny w trakcie dnia, natomiast niższe w nocy oraz w godzinach od 13:00 do 15:00. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na rachunkach, jednak należy zaopatrzyć się w odpowiedni sterownik, który będzie automatycznie uruchamiał piec w określonej porze.

Niestety ogrzewanie elektryczne jest zaliczane do najdroższych rozwiązań. Dlatego najlepszym sposobem jest wykorzystanie rozwiązań hybrydowych, do których można zaliczyć panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. Przy naprzemiennym stosowaniu zainstalowanych systemów, można ograniczyć zużycie prądu na rzecz wykorzystania źródeł odnawialnych. Przy czym na etapie realizacji tych dwóch inwestycji należy zainwestować całkiem sporą sumę pieniędzy.

 

Reasumując, na przykładzie domu o powierzchni 200 m2 roczny koszt ogrzewania elektrycznego wyniesie w granicach 6000 zł przy wykorzystaniu 130 kwH/m2 i ogrzewaniu bezpośrednim. Porównując do ogrzewania gazowego, rachunek za ogrzewanie domu prądem będzie dwukrotnie wyższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *