Ogrzewanie domu prądem – Sprawdź najważniejsze informacje

Szerzący się trend ekologicznych i energooszczędnych domów sprawia, że Inwestorzy gospodarstw domowych szukają najlepszych zastosowań. Obecnie wybiera się systemy grzewcze, które jednocześnie dobrze ogrzeją dom w trakcie zimnych i mroźnych dni, a jednocześnie będą one opłacalne. Kolejną ciekawą propozycją ogrzewania domu, jest ogrzewanie prądem.

Ogrzewanie domu na prąd

Ogrzewanie domu prądem jeszcze nie tak dawno było nieopłacalną inwestycją. Jednak wraz z rozwojem technologicznym oraz wdrożeniem innowacyjnych zastosowań, ogrzewanie elektryczne zyskało na popularności i jest coraz częściej wybierane do ogrzewania domów.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że opisywane ogrzewanie to system, który składa się najczęściej z kilku różnych podsystemów. Często jest to tzw. ogrzewanie bezpośrednie, które składa się z:

  • grzejników,
  • elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Oprócz tego źródłem ogrzewania domu prądem może być kocioł elektryczny, który jest bezobsługowym urządzeniem.

Jednak należy być świadomym, że miesięczne koszty ogrzewania prądem są zależne od wahań stawki za prąd. Warto dodać, że ogrzewanie domu prądem obecnie zaliczane jest do jednych z najbezpieczniejszych metod. Poza tym jest to jeden z ekologicznych zastosowań.

Ogrzewanie domu prądem — zalety i wady

Ogrzewanie domu na prąd to bardzo dużo korzyści. Jedną z nich jest ekologiczne zastosowanie, które jest przyjazne dla środowiska. Każdy wie, że tradycyjne kotły na węgiel lub drewno emitują szereg trujących i rakotwórczych substancji. Kolejną zaletą tego ogrzewania jest oszczędność czasu. Kiedy zdecydujesz się na opisywane rozwiązanie w Twoim domu, nie musisz ciągle kontrolować pieca. Urządzenie to jest bezobsługowe. Kolejną dużą zaletą jest brak konieczności częstego kontrolowania pracy i serwisowania pieca. Oprócz tego do plusów można zaliczyć niski koszt instalacyjny.

Niestety ogrzewanie elektryczne ma swoje wady. Jedną z nich są duże koszty, które mogą być wysokie przy nieprawidłowym wyborze elementów grzewczych. Oprócz tego, do wad tego systemu można zaliczyć:

  • nieopłacalny koszt instalacji w starszym budownictwie,
  • konieczność bardzo dobrej izolacji budynku,
  • koszty ogrzewania uzależnione od ceny taryfy za prąd,
  • brak ogrzewania w przypadku odcięcia prądu,
  • duża moc przyłączeniowa do sieci elektrycznej.

Rodzaje instalacji elektrycznej

Ogrzewanie elektryczne zazwyczaj składa się z kliku różnych systemów, których wspólne działanie sprawia, że ogrzewanie gospodarstwa domowego staje się opłacalne.

Grzejniki elektryczne

Najprostszym rozwiązaniem w montażu oraz obsłudze jest zastosowanie grzejników elektrycznych. Gdzie każdy wyposażony jest w swój własny termostat. W wyborze tego źródła ciepła nie ma konieczności budowy skomplikowanej instalacji do ogrzewania domu. Co ciekawe cała inwestycja jest bardzo korzystna i tania w montażu. Wspomniany grzejnik można kupić już w cenie 300 zł za sztukę i przymocować go w wybranym pomieszczeniu. Oprócz tego to rozwiązanie może okazać się komfortowe, zwłaszcza gdy wyposażymy każdy z grzejników w programator, który będzie o określonej godzinie włączał lub wyłączał urządzenie. Jednak warto dodać, że ogrzewanie przy zastosowaniu grzejników elektrycznych nie cieszy się dużym zainteresowanie w domach jednorodzinnych. Niestety koszty prądu przy wykorzystaniu tej metody grzewczej zależne są od wahań taryfy za prąd. Tego typu ogrzewanie elektryczne może być świetnym rozwiązaniem w celu dogrzania wybranego budynku, lub zastosowania w domach dobrze izolowanych, lub budynkach pasywnych.

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

Kolejną, a zarazem zupełnie odmianą formą ogrzewania domu na prąd jest pozyskiwanie ciepła z:

  • pieców akumulacyjnych,
  • ogrzewania podłogowego przy dużej warstwie wylewki.

W tym przypadku zazwyczaj wykorzystuje się tzw. ogrzewanie dwustrefowe, a co za tym idzie korzystanie z tańszej stawki za prąd. W tym przypadku można wykorzystać niską cenę prądu w godzinach od 22:00 do 6:00. Jak również uzgodnić indywidualne warunki z dostawcą prądu. Oprócz tego duża część firm sprzedających prąd oferuje pakiet, z wykorzystaniem tańszej taryfy w trakcie trwania weekendu. W tym modelu ogrzewania instaluje się specjalny piec, który pozyskuje ciepło (w trakcie trwania tańszych taryf) i magazynuje je, tak aby powietrze w domu było ciągle nagrzane.

Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne

Ogrzewanie tego typu ma na celu naturalną konwersję z energii elektrycznej na ciepło. Zazwyczaj to rozwiązanie wzbogacone jest o specjalne wentylatory, które mają za zadanie rozprowadzanie ciepła po całym budynku. Jednak nie sprawdzi się ono do ogrzewania całego domu. Natomiast jest dobrym rozwiązaniem do dogrzania pomieszczeń lub niedużych domków.

Instalacja fotowoltaiczna

To bardzo korzystna propozycja dla osób, które chcą zastosować ogrzewanie domu na prąd. Dzięki temu rozwiązaniu można pozyskać nawet 1000 kWh rocznie z 1 kW mocy zainstalowanej. Oczywiście uzyskanie ciepła z tego źródła uwarunkowane jest od dostępności światła oraz pór roku. Warto dodać, że panele fotowoltaiczne dobrze sprawdzą się w celu dogrzania domu lub pozyskaniu ciepłej wody w formie dodatkowego źródła wytwarzającego ciepło.

Pomby ciepła i kotły elektryczne

Ciekawą propozycją są pompy ciepła, które zazwyczaj są tworzone w postaci hybrydowej, z zastosowaniem kotłów elektrycznych co. To rozwiązanie często stosuje się w ogrzewaniu na prąd domów pasywnych.

Koszt ogrzewania domu prądem

Na wstępie warto wspomnieć, że ogrzewanie domu prądem jest zależne od taryfy za prąd, oraz godzin jego wykorzystania, jak również zastosowanego rozwiązania instalacyjnego. Biorąc na przykład dom o powierzchni 150 m2, jego koszt za ogrzewanie w sezonie wyniesie około 100kWh na m2. Tym samym można wnioskować, że roczny koszt ogrzewania prądem wyniesie w granicach 5000 zł.

Czy warto ogrzewać dom prądem?

Opłacalność ogrzewania prądem jest zależna od kilku czynników. Mianowicie nie w każdym budynku sprawdzi się ogrzewanie domu na prąd. Wszystko zależne jest od wybranego zastosowania, izolacji domu, ceny prądu, oraz zastosowanej konstrukcji budowy domu. Jeśli rozważasz wybór instalacji ogrzewania na prąd, to wcześnie skonsultuj się odpowiednim specjalistą, który jasno określi opłacalność tej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *