Ogrzewanie domów – Popularne rozwiązania w 2022 roku

Przed realizacją wymarzonego domu lub mieszkania należy przemyśleć jakie rozwiązanie do pozyskiwania ciepła wybrać.  Ogrzewanie domu i mieszkania  to jedno z najważniejszych aspektów podczas realizacji budowy domu lub przeprowadzki do mieszkania. Warto pamiętać, że wybór jednego z rozwiązań musi być bardzo dobrze przeanalizowany — ogrzewanie nie powinno być drogie, a jednocześnie dostarczać wystarczająca ilość ciepła domownikom. Energia w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę. Wywiera ona wpływ, poprzez wahania cen paliwa zasilającego dany piec. Co z kolei odbija się po kieszeniach każdego obywatela. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać taki kocioł, którego użytkowanie będzie tanie i efektywne. W tym artykule podpowiadamy, jakie rozwiązanie wybrać, aby było najbardziej wydajne i jednocześnie tanie.

Jakie ogrzewanie do domu? – wybór rozwiązań

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań do ogrzewania domu. Możesz znaleźć systemy grzewcze zasilane różnego rodzaju paliwami, które oprócz odmiennego sposobu działania, różnią się ze względu na wpływ na środowisko. Dlatego nowoczesne ogrzewanie domów zyska coraz bardziej na popularności.

Ogrzewanie gazowe – ogrzewanie domów

Ogrzewanie na gaz zaliczane jest do jednego z najpopularniejszych zastosowań. W dodatku jest ono mało emisyjne, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska, w porównaniu do innych konwencjonalnych źródeł energii. Jest ono z pewnością ekologiczne i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gospodarstw domowych. Aby ten system grzewczy sprawnie działał, potrzebna jest instalacja gazowa domu. Dlatego w przypadku braku takiego połączenia, należy ubiegać się o jego wykonanie lub zdecydować się na źródło gazu, które znajdować się będzie w specjalnym zbiorniku na posesji.

Ogrzewanie gazowe zasilane jest przez specjalny kocioł. Tutaj masz do wyboru:

  • kocioł tradycyjny (najczęściej dwufunkcyjny),
  • kocioł kondensacyjny.

W obu przypadkach istnieje możliwość ogrzewania domu przez system centralnego ogrzewania oraz pozyskiwanie ciepłej wody do użytku codziennego. Tak więc kotły gazowe dają dwie możliwości w jednym.

Jedną z zalet ogrzewania gazowego jest jego bezobsługowa forma. Wystarczy włączyć przycisk i na tym praca przy kotle się kończy. Dlatego jest to wygoda dla użytkownika. Poza tym ogrzewanie gazowe:

  • jest przyjazne dla środowiska,
  • zasilane jest piecem o kompaktowym rozmiarze,
  • to łatwa dostępność paliwa,
  • zapewnia możliwość ogrzewania wody w systemie centralnego ogrzewania oraz wody do użytku w kranie,
  • to wysoka sprawność.

Niestety ogrzewanie gazowe ma również swoje wady, jedną z nich jest dostępność paliwa, czyli gazu. Poza tym koszty sezonowe zależne są od wahania ceny tego paliwa na rynku.

Ogrzewanie olejowe

Innym systemem grzewczym może być ogrzewanie olejem opałowym. W tym celu wykorzystuje się specjalne kotły kondensacyjne lub niskotemperaturowe. To zastosowanie zyskało swoją popularność kilkanaście lat temu. Olej opałowy, który jest w tym przypadku paliwem, z którego uzyskuje się ciepło, musi być specjalnie składowany. Dlatego wykorzystuje się specjalne zbiorniki na jego magazynowanie. Warto pamiętać, że wraz ze spalaniem wydobywają się szkodliwe związki chemiczne, które trafiają do środowiska.

Ten system ma wiele plusów, jak i minusów. Do jednych z zalet tego zastosowania jest jego wygodna obsługa- urządzenie jest bezobsługowe. W dodatku piec na olej opałowy jest niewielkich rozmiarów, a sam olej jest bezpieczny (niewybuchowy).

Wadą tego rozwiązania jest zanieczyszczanie środowiska, przez tlenki siarki, dwutlenek węgla oraz inne związki chemiczne, które tworzą się wraz ze spalaniem tego paliwa. Poza powyższym, minusem jest:

  • wysoki koszt eksploatacji urządzenia,
  • konieczność wybudowania specjalnej kotłowni, która pomieści piec oraz zbiorniki magazynujące olej opałowy.

Ogrzewanie domów na paliwa stałe

Jednym z najbardziej tradycyjnych zastosowań jest ogrzewanie na paliwa stałe. Jednak coraz częściej ten rodzaj systemu grzewczego jest niepolecany, ze względu na emisję dużej ilości związków chemicznych oraz dwutlenku węgla do atmosfery. Bez wątpienia jest to najmniej ekologiczne rozwiązanie na rynku. Paliwem w tym systemie ogrzewania może być:

  • drewno,
  • węgiel,

Warto pamiętać, że ogrzewanie paliwem stałym wiąże się z koniecznością składowania jego paliwa.

Plusem tego rozwiązania są tanie opłaty miesięczne. Jednak ogrzewanie na paliwa stałe wiąże się z ciągłą obsługą (dokładaniem). Poza tym minusem jest emisja bardzo dużej ilości zanieczyszczeń do środowiska.

Ogrzewanie elektryczne jako ogrzewanie domów lub mieszkania

Kolejnym zastosowaniem jest ogrzewanie elektryczne domu. Zalicza się je do najmniej opłacalnych rozwiązań na rynku ze względu na wysokie miesięczne koszty ogrzewania. Jednak jest ono bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wymaga specjalnej kotłowni, a piec elektryczny do ogrzewania domu jest bezobsługowy. Najczęściej w tym zastosowaniu wykorzystuje się:

  • piec akumulacyjny,
  • grzejniki elektryczne,
  • ogrzewanie podłogowe.

Oprócz tego stosuje się ciepło pochodzące z alternatywnych źródeł energii np. fotowoltaika lub pompy ciepła.

Jednym z zalet tego rozwiązania jest bardzo mała emisyjność spalin podczas jego użytkowania. Ponadto system jest bezobsługowy, a jego zastosowanie sprawdza się w domach energooszczędnych. Co więcej, sam koszt instalacji jest bardzo niski. Jednak trzeba liczyć się z tym, że dla tradycyjnych domów koszty użytkowania są drastycznie wysokie.

Pozostałe rozwiązania — odnawialne źródła energii

Oprócz powyższych na rynku dostępne są alternatywne źródła energii, do których można zaliczyć:

  • pompy ciepła,
  • biopaliwa,

Popularność każdego z wymienionych zastosować ciągle rożnie. Rozwiązania te zapewniają pozyskiwanie ciepła, które jest przyjazne środowisku — nie emituje dużych ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Co więcej, pozyskiwanie ciepła z użyciem jednego z wykorzystanych metod jest praktycznie darmowe. Minusem odnawialnych źródeł energii jest bardzo wysoki koszt instalacyjny. Co często wpływa na rezygnację z tego zastosowania. Dla przykładu koszt pompy ciepła oscyluje pomiędzy 30 000 a 50 000 zł.

Czym ogrzewać dom? – najlepsze rozwiązanie

Wybór odpowiedniego zastosowania musi być poprzedzony dogłębną analizą korzyści i strat. Aby dobrać odpowiedni system do danego typu domu, należy wziąć pod uwagę:

  • koszty instalacyjne,
  • sezonowe koszty użytkowania,
  • strefę klimatyczną,
  • powierzchnię domu,
  • izolację domu,
  • preferencje domowników.

Zobacz także: Ogrzewanie domów – co opłaca się najbardziej w 2022 roku

W związku z tym najlepsze rozwiązanie musi być dopasowane do kilku czynników. Podczas przeliczeń warto uwzględnić koszt inwestycyjny do kosztów użytkowania. Na przykład w takich rozwiązaniach jak pompa ciepła koszty mogą wydawać się bardzo duże na etapie realizacji budowy instalacji, jednak dzięki bardzo niskim kosztom użytkowania inwestycja może okazać się bardzo opłacalna po upływie kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *