Ogrzewanie domu prądem – co należy wiedzieć?

Wybór systemu do ogrzewania domu może być nie lada wyzwaniem. Wiele domowników zastanawia się jakie rozwiązanie wybrać, aby było najkorzystniejsze i najbardziej efektywne. Zdarza się, że domownicy wybierają ogrzewanie prądem. Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne i wydajne? Co musisz wiedzieć, decydując się na ogrzewanie elektryczne?

Co to jest ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne domu może składać się z kilku systemów, które wspólnie wpływają na wytworzenie ciepła w domu. Ogólnie wiadomo, że ogrzewanie prądem jest zaliczane do jednych z  najdroższych zastosowań. Jest to spowodowane dużymi wahaniami stawek za prąd. Obecnie przychodzą na pomoc innowacyjne zastosowania, które wpływają na obniżenie kosztów oraz zwiększenie efektywności grzania.

Ogrzewanie prądem może mieć kilka form. Pierwszym z nich jest ogrzewanie bezpośrednie. W tym przypadku najczęściej stosuje się grzejnik akumulacyjny zasilany przez gniazdko. Oprócz tego, do ogrzania domu poprzez wytworzenie ciepła z prądu można wykorzystać:

  • kotły akumulacyjne,
  • urządzenia konwekcyjne (ogrzewanie elektryczne konwekcyjne)
  • instalację fotowoltaiczną,
  • pompy ciepła.

Każdy model urządzenia, które wytwarza ciepło, jest dedykowany do innego rodzaju domu, oraz jego metrażu. Co więcej, podczas decyzji ogrzewania prądem można systemy łączyć ze sobą, w celu optymalizacji i efektywnego wytworzenia ciepła.

Akumulacja ciepła — sposób na zmniejszenie kosztów

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem urządzeń zasilanych bezpośrednio może przyczynić się do bardzo dużego wykorzystania energii elektrycznej. Tym samym rachunek za prąd będzie wysoki. Dlatego kluczowe znaczenie podczas wyboru tego zastosowania ma ciepłochronność oraz wielkość ogrzewanego budynku. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatkowych podzespołów, które będą automatycznie włączać oraz wyłączać grzałki. W tym celu wykorzystuje się sterowniki, które włączają i wyłączają ogrzewanie zgodnie z ustawieniami użytkownika.

Niestety ten typ zastosowania niesie za sobą konieczność wykorzystania prądu przez cały dzień, a tym samym pobieranie energii według najwyższych stawek. Dlatego na pomoc przychodzi ogrzewanie elektryczne akumulacyjne. Umożliwia ono magazynowanie ciepła podczas tańszej taryfy G12 (taryfy nocnej). W tym przypadku można zastosować:

  • akumulacyjny piec do ogrzewania domu,
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne.

W tym przypadku ogrzewa się pewną masę akumulacyjną, która ma za zadanie oddawać ciepło w czasie droższej taryfy. Dodatkowym atutem tego modelu jest jego automatyczność.

Warto pamiętać, że podczas wyboru taryfy dwustrefowej obejmuje większa cena prądu w porze dziennej niż w taryfie jednostrefowej.

Kiedy zastosować ogrzewanie na prąd?

Jak wcześniej zostało napisane tanie ogrzewanie elektryczne, ma zastosowanie tylko w przypadku zastosowania pieca akumulacyjnego. Jednak ciągłe wahania ceny za prąd i jego podwyżki, sprawiają, że ogrzewanie prądem może być wykorzystywane jako dodatek do ogrzewania całej powierzchni domu. Na chwilę obecną piec elektryczny do ogrzewania domu jest mało opłacalnym rozwiązaniem podczas stałego wykorzystania.

Co więcej, można zdecydować się na ogrzewanie elektryczne w przypadku dodatkowych systemów, jakimi są panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. Jednak w tym rozwiązaniu trzeba liczyć się dużymi kosztami inwestycyjnymi na starcie realizacji projektu. Niższe koszty za wykorzystaną energię elektryczną przychodzą z czasem użytkowania.

Ogrzewanie prądem – Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Mimo że ogrzewanie prądem jest zaliczane do mało opłacalnych rozwiązań, ma ona bardzo wiele zalet, które przemawiają nad jego wyborem. Po pierwsze jest ekologiczne i nie wytwarza szkodliwych substancji, w porównaniu do innych systemów ogrzewania. Co więcej, ogrzewanie elektryczne jest:

  • mało inwazyjne,
  • proste w użytkowaniu,
  • automatyczne i bezobsługowe,
  • nie trzeba czyścić i konserwować tak jak przy piecach węglowych,

 

Sprawdź także: Ogrzewanie domów – Sprawdź co opłaca się w 2022 roku

Największą wadą ogrzewania elektrycznego jest z pewnością bardzo duży koszt użytkowania systemu. Poza tym ogrzewanie elektryczne w starym domu jest nieopłacalne, ze względu na słabe ocieplenie budynku i szybki przepływ powietrza.