Ogrzewanie gazowe w 2022 roku. Ile kosztuje i dlaczego piec na gaz?

Ogrzewanie gazowe to najczęściej wybierany rodzaj ogrzewania domu. Jest ono bardzo wygodne w obsłudze i dodatkowo przyjazne dla środowiska. Jednak czy instalacja ogrzewania gazowego jest opłacalną inwestycją. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe w 2022r, jaki rodzaj przyłączu wybrać, oraz jaki piecyk będzie najlepszy? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie gazowe — jaki rodzaj przyłączu wybrać?

Decydując się na ogrzewanie domu gazem, warto wybrać rodzaj przyłącza, które będzie skutecznie dostarczało surowca, z którego pochodzi ciepło. Dlatego w przypadku gazu najczęściej wybiera się jedno z dwóch opcji:

  • gaz ziemny pochodzący z sieci gazowej,
  • gaz płynny z własnego zbiornika.

Jednak, który rodzaj przyłącza wybrać, aby ogrzewanie było najkorzystniejsze?

Instalacja gazowa z sieci

Piec gazowy do ogrzewania domu może być zasilany przez przyłączenie do sieci gazowej. Jest to najczęściej wybierane zastosowanie, które sprawdza się w większości gospodarstw domowych. Aby przyłączyć dom do sieci gazowej, należy przesłać wcześniej wniosek o budowę przyłącza do nowo powstałego budynku. Całą kwestią instalacji zajmuje się administrator sieci gazowej. Warto również pamiętać, że istnieje możliwość takiego przedsięwzięcia, tylko wtedy, gdy obszar, na którym znajduje się budynek, podlega pod sieć gazową. Jeśli w najbliższym sąsiedztwie nie będzie do niej, wówczas należy zdecydować się na drugą opcję, czyli własny gaz ze zbiornika.

Własny gaz ze zbiornika

Kolejną możliwością zasilania kotła gazowego jest wykorzystanie własnego gazu płynnego. W tym przypadku należy kupić specjalny i dostosowany zbiornik, który będzie przechowywał gaz płynny. Przedmiot umiejscawia się w bliskim otoczeniu domu, gdzie następnie instaluje specjalną sieć, która umożliwia transport surowca bezpośrednio do pieca gazowego. Jest to rzadziej wybierana metoda, jednak konieczna w przypadku braku możliwości przyłącza do publicznej sieci.

Jakie są wady i zalety ogrzewania gazowego?

Bez wątpienia ogrzewanie gazowe w każdym roku staje się coraz bardziej popularne. Największą zaletą tego rodzaju ogrzewania jest jego ekologiczne zastosowanie. Poza tym ogrzewanie gazowe:

  • jest wygodne w użytkowaniu,
  • jest bezobsługowe,
  • nie angażuje dużo czasu, aby uruchomić jego zasilanie,
  • nie potrzebuje ciągłego dokładania i uzupełniania surowca,
  • zasilane piecem gazowym, nie wymaga dużego pomieszczenia do jego instalacji,
  • dzięki piecom kondensacyjnym istnieje możliwość pozyskania dodatkowego ciepła z wytworzonej pary podczas spalania gazu.

Decydując się na instalację gazową w domu, a tym samym pozyskiwanie ciepła ze spalania wspomnianego surowca, należy liczyć się z wadami, które niesie ze sobą to zastosowanie. Jedną z nich są wysoki koszt ogrzewania. Oprócz tego należy liczyć się z wysoką cenę, która obejmuje: przyłączenie do sieci, zakup piecyka, oraz instalację.

Jaka powinna wyglądać kotłownia pod ogrzewanie na gaz?

ogrzewanie gazowe w 2022 r ogrzewaniedomowKotłownia,  w której ma zostać zainstalowany piec gazowy do centralnego ogrzewania, musi spełniać pewne normy w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Większość gospodarstw domowych decyduje się na zakup pieca gazowego zasilanego przez gaz ziemny, pochodzący z sieci instalacyjnej. W tym przypadku nie potrzeba dużego metrażu. Obecnie na rynku dostępne są produkty, które zajmują bardzo mało miejsca, a w dodatku mogą być instalowane również w innych pomieszczeniach np. łazience, czy kuchni. Dodatkowo w przypadku kotła na gaz ziemny, może znajdować się on na każdym poziomie, czyli na piętrze, parterze lub w piwnicy.

Nieco inaczej jest w przypadku gdy domownicy są zmuszeni zakupić zbiornik na gaz płynny. W tej sytuacji konieczna jest instalacja gazowa w domu wybranego urządzenia na tym samym poziomie co zbiornik magazynujący surowiec płynny.

Który rodzaj gazu będzie najlepszy?

Bez wątpienia ogrzewanie gazowe domu lub firmy jest zaliczane do jednych z najbardziej ekologicznych oraz ekonomicznych zastosowań. Jednak jaki gaz do ogrzewania domu wybrać, gaz ziemny, czy płynny? Który z nich będzie  wydajny, a przy tym opłacalny?

Gaz ziemny

Wydobywany jest z wnętrza ziemi i zaliczany do jednych z paliw kopalnianych. Głównym jego składnikiem jest metan. Wspomniany rodzaj wykorzystywany jest w rurociągach gazowych przyłączanych do instalacji domu z sieci gazowej. Jego cząsteczki unoszą się, tworząc gaz, który jest bezwonny. To błękitne paliwo jest wykorzystywane najczęściej do ogrzewania gospodarstwa domowego.

Gaz płynny

Płynny gaz może występować w dwóch formach  gazu propan, oraz gazu propan-butan. Gaz propan zmienia swoje właściwości z formy ciekłej na gazową w temperaturze -40°C. W związku z tym może być on bez obaw przechowywany i wykorzystywany w Polskim klimacie. Rodzaj tego surowca może być z powodzeniem przechowywany w zbiorniku lub pod powierzchnią ziemi. Jest on nieco mniej kaloryczny niż mieszanka propan — butan, jednak pozwala on uzyskać dużo większą temperaturę podczas spalania.

Gaz propan-butan inaczej nazywany również LPG, to rodzaj, który najczęściej znajdziemy w 5 lub 10-kilogramowych butlach gazowych. Jest on przechowywany w postaci ciekłej i najczęściej można go spotkać, jako paliwo do samochodów napędzanych na gaz. Opisywany gaz płynny jest wykorzystywany do kuchenek gazowych. Warto podkreślić, że ogrzewanie gazowe z butli to bardzo rzadka metoda pozyskiwania ciepła. W dodatku cena gazu LPG podlega bardzo dużym wahaniom w skali roku.

Jakie są miesięczne koszty ogrzewania gazowe w 2022 roku?

Koszt ogrzewania gazem zależny jest od kilku czynników, które mogą znacząco wpływać na kreowanie się miesięcznych wydatków. Wpływa na to m.in.:

Średni koszt ogrzewania domu gazem kształtuje się od 2500 do 5000 zł, dla budynków o powierzchni większej niż 180 m2.

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Istotną kwestią podczas wyboru ogrzewania jest wybór odpowiedniego kotła gazowego. Na rynku można dostać kilka rodzajów, które różnią się swoją funkcją oraz dostarczają odmiennych rozwiązań.

Kocioł jednofunkcyjny

Pierwszym rodzajem pieca gazowego jest kocioł jednofunkcyjny, którego działanie polega na dostarczenie ciepłej wody przez centralne ogrzewanie, aż do grzejników. Ponadto nie posiada on wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej. Aby rozwiązać ten problem, wprowadza się rozbudowane zastosowanie m.in. podgrzewacz pojemnościowy lub pojemnik na wodę, który posiada już wbudowany wymiennik ciepła.

Kocioł dwufunkcyjny — dodatkowa funkcja grzania wody w kranie

Kocioł dwufunkcyjny różni się od tego pierwszego, funkcją oraz możliwościami, które dostarcza. Mianowicie posiada on wbudowany podgrzewacz przepływowy, który umożliwia podgrzewanie wody użytkowej, czyli tej dostarczanej do kranu. W związku z tym kocioł dwufunkcyjny umożliwia ogrzewanie wody w grzejnikach oraz ogrzewanie wody do użytku codziennego, która dostarczana jest przez kran.

Kocioł kondensacyjny

Trzecim rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny, który dostarcza jeszcze większych możliwości. Dzięki rozbudowanemu systemowi umożliwia on pozyskiwanie dodatkowe ciepła, ze spalin podczas spalania się gazu. Cały proces kondensacji polega na schładzaniu wydobywających się spalin do temperatury 30°C z wymiennika. Co z kolei powoduje skraplanie się wody, która następnie trafia do kaloryferów i dostarcza dodatkowe ciepło. Warto dodać, że piece kondensacyjne są, to najmniej awaryjne piece gazowe.

Czy warto zdecydować się na kominek gazowy?

Nowoczesną formą stają się kominki gazowe. Są one dobrym źródłem ciepła, jak również sprawiają przytulny klimat w otoczeniu. Coraz częściej wykorzystujemy kominki gazowe w formie tzw. kozy, które zasilane są przez gaz ziemny, gaz techniczny LPG, czy gaz propan. Bez wątpienia taka forma kominka jest bezpieczna, a zarazem dodaje niepowtarzalny klimat do pomieszczenia. Co więcej, to zastosowanie jest w pełni ekologiczne.

Dodatkowym atutem jest brak konieczności rozpalania oraz czyszczenia kominka gazowego. Dlatego może być on doskonałym rozwiązaniem do każdego domu, który chce zastąpić tradycyjne kominki. Co więcej, duża część producentów oferuje produkty z wbudowanymi czujnikami, które gwarantują bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania.