Ceny styropianu 2022 – prognoza 2023
Spis treści:
Jakie są ceny styropianu i ile kosztuje ocieplenie domu w 2022 r. ?
Izolacja termiczna to konieczność jeśli chcemy, aby w naszym domu było cało czas ciepło 🙂 Ile kosztuje ocieplenie domu? Wbrew temu co się może wydawać ceny styropianu są niższe niż kiedyś. W przypadku przerw w ogrzewaniu ocieplenie domu uratuje nas przed utratą ciepła. W niniejszym artykule pokażemy jak ważna jest izolacja termiczna oraz z jakiego rodzaju kosztami wiąże się jej montaż.
Było bardzo drogo a obecnie jest… drogo.
Ceny styropianu latem 2022 r. zaczęły ulegać obniżeniu. Trzeba jednak pamiętać, że nadal są one bardzo wysokie, gdyż wcześniej – już w 2021 r. a także w I połowie 2022 r. zanotowały znaczny wzrost. Do poziomu cen z 2020 r. jest jeszcze bardzo daleko i nie oszukujmy się – zgodnie z wszelkimi zasadami rynkowymi istnieje małe prawdopodobieństwo, aby było „tak samo tanio jak 2-3 lata temu”.
Ocieplenie domu a ceny styropianu.
Mamy jesień. To oczywiście truizm ale w kontekście instalacji izolacji termicznej ten fakt jest istotny – to właśnie jesienią wielu inwestorów podejmuje decyzje o montażu izolacji termicznej. Ceny styropianu, podobnie zresztą jak i pozostałych surowców budowlanych, zanotowały znaczy wzrost wiosną tego roku (rosły oczywiście już wcześniej – także i w 2021 r.). Styropian grafitowy o wybitnie niskim wskaźniku przewodzenia ciepła przekroczył cenę 400 zł/m3, zaś w kwietniu tego samego roku cena dochodziła nawet do 500 zł/m3. Średnia cena tego materiału w maju 2022 r. przekroczyła 300 zł/m3. Pod koniec wakacji (sierpień 2022 r.) średnia cena styropianu wynosi około 270 zł/m3.
Można więc powiedzieć, ku ucieszę wszystkich budujących się, że styropian kosztuje mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Pamiętajmy jednak, że podług wcześniejszych wzrostów ta rewizja ceny jest stosunkowo niewielka. No ale lepsza jakikolwiek spadek ceny niż
żaden 🙂 Zgodnie z danymi pozyskanymi od Polskich Składów Budowlanych (PSB) ceny izolacji termicznych w pierwszej połowie bieżącego roku wzrosły o 60% w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Co paradoksalne, mimo zauważalnego gołym okiem wzrostu cen zainteresowanie również rosło – porównując dane za ten sam okres, w magazynach PSB odnotowano wzrost sprzedaży o 56%.
Styropian – ceny na rynku
Według informacji pochodzących z hurtowni styropianu jego ceny się stabilizują. W lipcu miały miejsce kosmetyczne, kilkuprocentowe, spadki cen w dół, zaś w miesiącu sierpniu 2022 r. wielu producentów zdecydowało się nie zmieniać cen w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Spójrzmy na ceny styropianu posługując się konkretnym przykładem. Hurtowniastyropianu.pl weryfikuje ceny styropianu od wielu lat. Tworzy tabelę przedstawiającą ceny styropianu na podstawie produktu Swisspor LambdaPlus Fasada – jest to styropian grafitowy o współczynniku przewodzenia ciepła 0,032 W/(m.K). To materiał o bardzo dobrych parametrach i właściwościach – ciepły styropian. Według wspomnianego wyżej zestawienia ceny styropianu grafitowego zanotowały największy wzrost od marca do maja 2022 r. Już w czerwcu miała miejsce obniżka zaś w lipcu oraz sierpniu nastąpiła kolejna niewielka korekta cen – z cenami styropianów pochodzących od innych producentów było podobnie.
Cena styropianu – prognozy 2023
Warto również wskazać, że w ostatnich miesiącach nastąpiło wyhamowanie dynamiki zmian cen materiałów niezbędnych do wykonania izolacji. Wiosną 2022 r. zmiany cen styropianu, powiązane także ze wzrostem cen surowca, były sporadyczne. Często kolejne dostawy surowca od producenta do hurtowni miały nowe, wyższe ceny. Aktualnie producenci przedstawiają cenniki styropianu co miesiąc. Niektórzy z nich w sierpniu utrzymali ceny z poprzedniego miesiąca, inni zaś dokonały ich lekkiej redukcji.
Spadek cen styropianu – z czego to wynika?
Zdaniem niektórych znawców tematu ceny styropianu spadają także z powodu zmniejszającego się popytu. Maleje liczba nowych budów, cześć inwestorów a także wielkich deweloperów, wstrzymało swoje inwestycje. Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że w Polsce funkcjonuje na rynku kilkudziesięciu producentów styropianu. Walka o klienta jest naprawdę bardzo zacięta. Jedną z elementarnych przesłanek powodujących zatrzymanie prac inwestycyjnych jest brak możliwości wzięcia kredytu na budowę domu, ponieważ maleje zdolność kredytowa – głównie z powodu rosnących stóp procentowych. Bardzo wiele osób rezygnuje ze swojej inwestycji. Wielu
inwestorów indywidualnych, którzy planowali szybko zbudować dom, teraz może realizować budowę etapami – o ile w ogóle może ją kontynuować. Z uwagi na galopującą inflację będą zmuszeni dłużej poczekać na zgromadzenie gotówki celem jej wydatkowania na kolejny etap budowy domu – np. ocieplenie oraz montaż elewacji.
Wspomniana wyżej sytuacja, obecne warunki społeczne jak i ekonomiczne powodują, że styropian jest aktualnie dostępny od ręki. W magazynach oraz składach budowlanych czeka na klienta – jak wiemy, w ostatnich dwóch latach zdarzało się tak, że to klient czekał na materiały budowlane a nie odwrotnie :). W wielu składach, u wielu producentów można trafić na różnego rodzaju rabaty i promocje – jest to spowodowane tym, że styropian należy do grupy produktów, który w ciągu kilku miesięcy od wytworzenia powinien być wykorzystany oraz zabezpieczony, tzn. przykryty stosowną warstwą masy szpachlowej,
Ocieplenie domu – koszty robocizny
W sytuacji ocieplenia domu co do zasady wykonuje się jednocześnie całość prac wykończeniowych na elewacji, zaczynając od przyklejenia styropianu – kończymy zaś na ułożeniu tynku. Czasami dochodzi do sytuacji, w której to inwestor umawia się także na zamontowanie parapetów oraz wykonanie tzw. podbitki. Na ogół bywa to jeszcze dodatkowo wyceniane. Oczywiście, jak to bywa w przypadku de facto każdej usług budowlanej, bardzo istotny jest Wybór firmy, która ociepli budynek oraz wykończy elewację jest bardzo ważny – liczy się dokładność, staranność ale także i estetyka. Chcąc skorzystać z usług solidnej ekipy należy rzecz jasna przygotować się na długi czas oczekiwania (przynajmniej kilka miesięcy, niekiedy dłużej niż rok) a także na znaczne uszczuplenie naszych oszczędności 😉
Aktualnie jesteśmy świadkami wyhamowywania rynku budowlanego. Liczba nowych budów zmniejsza się. Ma to wpływ na dynamikę cen. Możemy spotkać firmy, które robociznę przy ociepleniu domu oraz wykończeniu elewacji wyceniają na widełki od 100-130 zł/m2. Można też (wszystko rzecz jasna zależy od jakości ekipy a także tego, czy ocieplamy dom w dużym mieście wojewódzkim czy może na wiosce na wschodzie Polski) znaleźć firmę, która podejmie się prac żądając od nas 50-60, czasem 80 zł/m2. Różnice są więc znaczne. Ile kosztuje ocieplenie budynku styropianem – cena za jeden metr kwadratowy. Postaramy się obliczyć, jaki jest koszt ocieplenia domu styropianem posiadającym 20 cm. 1 m 2 dobrej jakości grafitowego styropianu fasadowego o lambdzie 0,031-0,032 W/(m.K) to koszt 100- 115 zł. Ocieplenie domu tym materiałem pozwoli stworzyć bardzo dobrze izolowane ściany zewnętrzne. Może również przede wszystkim pozwoli na komfortowe życie mieszkańców danej nieruchomości.
W sytuacji podjęcia decyzji o nabyciu przeciętnego, białego styropianu o lambdzie 0,040 W/(m.K) koszt 20-centymetrowej warstwy będzie oscylował w granicach 65-80 zł. Skorzystanie z tego surowca pozwoli stworzyć minimalnie ocieplone ściany zewnętrzne. Różnica w cenie jak i w konsekwencji w jakoś jest tutaj znaczna.