Ogrzewanie drewnem – jak poprawnie ogrzewać dom drewnem

Ogrzewanie drewnem – jak popranie palić drewnem

Przez ostatnie dekady ogrzewanie nieruchomości drewnem było jednym z najbardziej popularnych systemów grzewczych. W niniejszym artykule przybliżymy charakterystykę tej technologii.

Na czym polega ogrzewanie drewnem?

Cała konstrukcja oparta jest tutaj na specjalnym kotle, który wytwarza ciepło z uwagi na fakt spalania drewna. Z pewnością jest to system niezwykle prosty ponieważ korzysta z odnawialnego, ogólnodostępnego surowca – czyli drewna. Według niektórych źródeł już dziesiątki tysięcy lat temu człowiek pierwotny ogrzewał miejsce swojego zamieszkania właśnie przy pomocy drewna. Nowoczesną formą ogrzewania drewnem jest tzw. ogrzewanie biomasą – w dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej tej technologii.

palenie w komuniku ogrzewanie domowNowoczesne systemy ogrzewania drewnem?

Z pewnością główną cechą ale i zaletą ogrzewania za pośrednictwem tzw. biomasy (różnego rodzaju substancje roślinne, zwierzęce, również inne odpady rolne i leśne) jest tzw. czyste spalanie w kotłach zgazowujących. W tym układzie grzewczym nieruchomość otrzymuje ciepło w wyniku spalania biomasy – pozwala to w efektywny sposób wykorzystać różnego rodzaju surowce, które mają dwie istotne cechy – są często powszechnie dostępne i/lub są dość tanie.

System grzewczy oparty na spalaniu drewna?

Jeżeli zdecydujemy się na wybór ww. systemu to warto zastanowić się nad tym jaki konkretnie rodzaj tej technologii będzie najlepszy dla nas i naszego domu. Podstawą jest tu rzecz jasna odpowiedni piec. Do wyboru mamy następujące urządzenia:

1. Kocioł na drewno

Najbardziej archaiczna z wersji. W tym przypadku dochodzi do spalania tzw. szczap drewna bądź brykietu. Główną zaletą tej opcji są na pewno niskie koszty użytkowania. Taki rodzaj kotła sprawdzi się zarówno w istniejących domach oraz tych, które właśnie powstają.

2. Kocioł na pellety

Sprasowane pellety z drewna bądź biomasy, czego konsekwencją jest wytworzenie ciepła dla domu. Dzięki ciągłemu dostępowi do paliwa ze zbiornika do obszaru paleniska wytwarzany jest stały płomień, który nie wymaga żadnej ingerencji człowieka

3. Kocioł na zrębki drzewne

Ten rodzaj kotła z podajnikiem na zrębki musi mieć wzmocniony podajnik ponieważ zrębki są większe niż pellet, mają różnorodny kształt i a także większy opór podawania. Na ogół też są mniej kaloryczne więc potrzebujemy ich więcej niż pelletu aby otrzymać podobną wartość energii cieplnej.

4. Kocioł kombinowany

Są to najczęściej tzw. kotły wielofunkcyjne. W tym przypadku konstrukcja kotła umożliwia ekologiczne spalanie drewna (zasada zgazowania generatorowego) w zestawieniu z palnikiem na pellet. Mamy tutaj możliwość przełączania opału, ręcznego ogrzewania drewnem a także w pełni automatycznego ogrzewania pelletem.

5. Hybrydowy system ogrzewania drewnem

Opiera się na różnych źródłach energii i wybiera to, które w danym momencie jest dostępne. Przykładem jest połączenie ogrzewania drewnem z energią słoneczną. Konstrukcja solarna pokrywa dużą część zapotrzebowania na ciepło, zwłaszcza w okresie przejściowym, co odciąża system ogrzewania drewnem.

Zgazowanie drewna? – co to jest?

Jak już niektórzy z Was zauważyli w niniejszym artykule posłużono się pojęciem „zgazowania”. Zgazowanie (węgla ale również biomasy) to nic innego jak proces przekształcenia do paliwa gazowego poprzez jego ogrzewanie. W ww. procesie energia chemiczna węgla znajdującego się w biomasie bądź drewnie jest uwalniana w postaci tzw. gazu drzewnego. Gaz ten jest spalany w komorze dopalania a proces spalania zachodzi dzięki odpowiednim dawkom powietrza pierwotnego i wtórnego. Dzięki opisanemu wyżej procesowi możemy mieć tzw. czyste spalanie drewna.

Ogrzewania domu drewnem – koszty

Oczywiście w tym przypadku są dwa elementy za które musimy zapłacić chcąc mieć w domu ten właśnie system grzewczy – kocioł oraz surowiec. Koszt najtańszego kotła to widełki między 5 a 10 tyś. zł. Koszt surowca – ceny szczególnie w ostatnim czasie rosną bardzo dynamicznie i obecnie za metr sześcienny drewna zapłacimy 200-300 zł.

Ogrzewania drewnem – wady i zalety

Z pewnością technologia ogrzewania drewnem należy do najtańszych układów grzewczych i jest to jedna z głównych zalet. Kolejnym plusem jest również kwestia ochrony środowiska – w wyniku spalania drewna wytarza się tyle CO2 ile drewno pobiera w procesie wzrostu. Do minusów na pewno trzeba zaliczyć to, że system ten wymaga ingerencji człowieka – zarówno jeżeli chodzi o składowanie surowców, uzupełnianie zasobów kotła jak i wybieranie popiołu.

Przeczytaj więcej o: Dodatek osłonowy oraz dodatek do drewna