Ogrzewanie domowe — co opłaca się w 2022 roku najbardziej ?

Koszty ogrzewania budynku wraz z przygotowaniem ciepłej wody do użytku codziennego stanowią ponad 50% rocznych wydatków w gospodarstwie domowych. Podczas wyboru ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę instalację oraz cenę paliwa, z którego pozyskuje się ciepło. Każdy domownik szuka najlepszego rozwiązania do oszczędności. Dlatego ogrzewanie domowe powinno być dobrze przemyślane jeszcze na etapie budowy. Jakie ogrzewanie domu jest najkorzystniejsze?

Ogrzewanie domowe — co ma wpływ na koszty ogrzewania?

Ciągle rosnące ceny paliw, wymuszają na użytkowniku poszukiwania najlepszego źródła ciepła, przy zachowaniu jak najniższych kosztów. Niestety większość właścicieli budynku nie ma możliwości wymiany pieców na te bardziej wydajne, ekologiczne i najbardziej opłacalne, którym jest np. pompa ciepła. Na koszt ogrzewania domu wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego rodzaju systemu grzewczego. Poza tym ogromny wpływ na koszty poniesione w ciągu roku za ogrzewanie domu ma:

  • izolacja budynku,
  • powierzchnia domu,
  • szczelność okien,
  • stan budynku,
  • strefa klimatyczna.

Ile kosztuje ogrzewanie domu? – rodzaje paliwa

Aby wybrać najbardziej korzystne ogrzewanie domu, w pierwszej kolejności należy przyglądnąć się każdemu z zastosowań.

Ogrzewanie węglem kamiennym

Najczęściej wybieranym rodzajem paliwa do ogrzewania domów w Polsce jest węgiel kamienny. Mimo starań od strony rządu w zakresie ograniczania zastosowań mało ekologicznych, wiele właścicieli wybiera węgiel do ogrzewania domu, ponieważ jest on jednym z najtańszych produktów na rynku. Ten surowiec występuje w wielu odmianach, o różnej kaloryczności. Najczęściej wybierany do spalania w kotłach jest węgiel typu orzech, o wielkości od 30 do 80 mm. Największą zaletą tego paliwa jest niska cena. Jednak produkuje wiele szkodliwych związków chemicznych oraz emituje duże ilości CO2.

Alternatywą dla węgla kamiennego jest coraz częściej wybierany ekogroszek. Wytwarza on nieco mniej związków toksycznych do atmosfery niż węgiel kamienny. Jednak przy wyborze jednego z wymienionych paliw, trzeba mieć na uwadze, że w niedalekiej przyszłości te zastosowania nie będą dostępne do użytku ze względu na dużą emisję CO2 oraz innych związków toksycznych.

Cena, jaką trzeba przeznaczyć na zakup węgla wynosi od 3000 do 3500 zł na 150 m2 powierzchni. W przypadku ekogroszku cena plasuje się w granicach od 3000 do 4500 zł.

Ogrzewanie drewnem

Ogrzewanie drewnem, to kolejny często wykorzystywany typ paliwa do ogrzewania domu. Jego kaloryczność jest o dużo mniejsza niż kaloryczność węgla, czy ekogroszku. Co więcej, drewno powinno być dobrze wysuszone przed sezonem grzewczym. Dlatego preferowany czas suszenia wynosi minimum 2 lata.  Warto pamiętać o tym, że z każdym rokiem ten materiał traci na jakości, dlatego należy go wykorzystać w przeznaczonym roku grzewczym.

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup tego surowca, wynosi od 1000 do 2000 zł przy ogrzewaniu powierzchni 150 m2. Przy czym koszt zależny jest o rodzaju drewna oraz jego wilgotności.

Ogrzewanie gazem

Coraz częściej wykorzystywanym rodzajem paliwa staje się gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe w ostatnich latach zyskało na popularności, ze względu na brak emisji trujących i szkodliwych związków chemicznych. Poza tym wiele gospodarstw domowych mogło wykorzystać dofinansowanie od państwa na zakup pieca gazowego.

Pomimo niedużego kosztu instalacji, koszt spalania gazu ziemnego jest dość wysoki i wynosi od 3500 do 4500 zł rocznie dla domu o powierzchni 150 m2. Porównując do wcześniej wymienionych rodzajów paliwa, gaz ziemny wypada niekorzystnie, jednak w porównaniu do oleju opałowego lub gazu płynnego jest on opłacalny.

Ogrzewanie elektryczne

Kolejnym zastosowaniem do ogrzewania domu może być ogrzewanie elektryczne. Bez wątpienia jest to najmniej opłacalny system grzewczy. Cena, jaką trzeba przeznaczyć na wytworzenie ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 to około 5000 zł. Ogrzewanie elektryczne często jest używane jako ogrzewanie w systemie hybrydowym. Przy równoczesnym zastosowaniu paneli fotowoltaicznych koszt użytkowania jest o dużo mniejszy, a samo ogrzewanie elektryczne bardziej opłacalne.

Pompa ciepła

Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych, które trzeba przeznaczyć na początku budowy instalacji pompy ciepła, jej koszt użytkowania jest bardzo opłacalny. W związku z tym cena poniesiona na początku inwestycji zwraca się w bardzo krótkim czasie. Urządzenie to jest zaliczane do ekologicznych i najbardziej ekonomicznych zastosowań do ogrzewania budynków. Jej sprawność sięga nawet 400%. Poza tym kolejną zaletą jest wydobywanie oraz przetwarzanie ciepła z wód powierzchniowych, oraz z powietrza. Tym samym pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, a jej koszt użytkowania w ciągu roku wynosi około 2 500 zł dla powierzchni 150 m2. Co więcej, rachunek można zmniejszyć, instalując panele fotowoltaiczne, które będą zasilały pompę ze źródeł odnawialnych.

 

Oczywiście wszystkie ceny należy brać orientacyjnie ze względu na coroczne podwyżki, wpływ inflacji oraz zmianę ceny spowodowaną popytem na dane zastosowanie.

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Bez wątpienia najkorzystniej wśród wszystkich wymienionych rodzajów paliw grzewczych, najlepiej wypada pompa ciepła. Jest ona po pierwsze ekologiczna, wydobywa ciepło ze źródeł odnawialnych, oraz przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, jej koszt użytkowania zmniejsza się diametralnie. Pomimo że na początku należy przeznaczyć dużą sumę pieniędzy na instalacje produktu, to wszystkie koszty zwracają się wraz z użytkowaniem po kilku latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *