Piec gazowy — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ogrzewanie gazowe jest najczęściej wybieranym systemem grzewczym w ostatnich latach. Bez wątpienia swoją popularność zawdzięcza dzięki wydajności, prostej oraz szybkiej obsłudze. Poza tym jest przyjazny dla środowiska i ekologiczny, co ma obecnie ogromne znaczenie. Jaki piec gazowy wybrać, aby był opłacalny i najbardziej wydajny? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i co powinieneś wiedzieć, wybierając piec gazowy do ogrzewania domu w systemie centralnego ogrzewania?

Piec gazowy dwufunkcyjny

Jednym z najczęściej wybieranych pieców gazowych jest piec gazowych dwufunkcyjny. Jego działanie polega na ogrzewaniu wody w systemie centralnego ogrzewania. Oprócz ogrzewania wody w kaloryferach piec dwufunkcyjny dodatkowo ogrzewa wodę do użytku domowego — wykorzystywanej z kranów. Jest on dedykowany do domów jednorodzinnych o niedużej powierzchni, w której znajduje się jedna łazienka. Ten piec gazowy do centralnego ogrzewania działa w bardzo prosty sposób. Praca pieca rozpoczyna się w palniku poprzez zapalenie gazu przez iskrę z zapłonnika. Płomień podgrzewa znajdującą się tam wodę, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła o dużej powierzchni, w celu ogrzania wystarczającej ilości wody. Następnie przy ogrzaniu wody do określonej temperatury, woda zostaje przepompowana do systemu centralnego ogrzewania (rurek oraz kaloryferów), przy użyciu pompy cyrkulacyjnej.

Podczas planowania zakupu pieca gazowego dwufunkcyjnego należy mieć na uwadze jego moc, a tym samym powierzchnię domu, jaką musi ogrzać. Warto przypomnieć, że ten kocioł gazowy nie sprawdzi się w domach o dużej powierzchni, które posiadają więcej niż jedną łazienkę.

Piec gazowy kondensacyjny

Kolejnym często wybieranym urządzeniem do ogrzewania domu lub mieszkania jest piec gazowy kondensacyjny. Tutaj działanie jest nieco odmienne niż tego pierwszego. W tym modelu wydajność spalania gazu jest o wiele większa i bardziej efektywna. Piec kondensacyjny wykorzystuje energie do ogrzewania wody z dostarczanego gazu oraz pozyskuje ją dodatkowo ze spalin, które powstają ze spalania paliwa. Technika kondensacji umożliwia wykorzystanie prawie całej energii, która znajduje się w gazie oraz jego spalinach. Ogrzana woda trafia do kaloryferów oraz do kranu. Proces kondensacji polega na schłodzeniu wytworzonych spalin do temperatury 30°C z wymiennika. W związku z tym dochodzi do skraplania się pary wodnej znajdującej się w tych związkach chemicznych, która następnie zostaje wykorzystana do ogrzewania domu w kaloryferach lub do użytku.

Wspomniany piec gazowy do ogrzewania domu jest droższy od tradycyjnych pieców oraz kotłów dwufunkcyjnych. Jednak inwestycja w to urządzenie z pewnością zwróci się po kilku sezonach. Warto dodać, że piec gazowy kondensacyjny wykorzystuje prawie 100% z dostarczonego paliwa, a tym samy wpływa to na obniżenie rachunków za prąd!

Sterownik do pieca gazowego

Wybierając typ pieca, warto zaopatrzyć się w sterownik do pieca gazowego. Urządzenie to ułatwia obsługę całego systemu centralnego ogrzewania, w dodatku przyczynia się do bardzo efektywnego sterowania piecem gazowym. Sterownik analizuje temperaturę otoczenia i dostosowuje do niej działanie kotła gazowego. Obecnie można wyróżnić kilka typów sterowników z podziałem na:

  • przewodowe,
  • bezprzewodowe,
  • dostosowane do określonego typu pieca gazowego.

Z pewnością decydując się na sterownik do pieca zasilanego gazem, nie warto ograniczać się do ceny. Wybierając droższe urządzenie, ale z większą ilością funkcji, czujników, oraz gwarancją, można mieć pewność co do skutecznego działania produktu. Co przyczyni się do zmniejszenia kwoty na rachunku.

W całym procesie montażu sterownika do pieca gazowego ważna jest jego instalacja w odpowiednim miejscu. Nie powinien on znajdować się w miejscu, w którym dochodzi do częstych wahań temperatury. Dlatego warto zamontować go w pomieszczeniu, w którym domownicy najczęściej przebywają.

Ogrzewanie gazem — koszty

Koszt ogrzewania gazem jest zależny od wyboru rodzaju pieca gazowego. Z pewnością zainwestowanie w piec gazowy kondensacyjny przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania, a cała inwestycja zwróci się po kilku latach użytkowania. Co więcej, zaopatrzenie się w sterownik do pieca gazowego oraz jego instalacja w dogodnym miejscu, dodatkowo wpłynie na obniżenie rachunków za gaz. W dodatku na cenę wpływa:

  • powierzchnia domu lub mieszkania,
  • obecność dodatkowych instalacji cieplnych (np. fotowoltaika),
  • poziom ocieplenia budynku.

Roczny koszt ogrzewania domu gazem oscyluje od 3000 zł do 6000 zł.

 

 

zdjecie pieca gazowego: ceneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *