Piece gazowe do ogrzewania domu — dlaczego warto je wybrać?

Wybór odpowiedniego ogrzewania domu to jeden z najważniejszych etapów podczas wprowadzania się do budynku. Ponadto rosnące zanieczyszczenie powietrza zmusza do wyboru ekologicznych urządzeń, które będą przyjazne dla środowiska i ekologiczne. Coraz częściej domownicy wybierają piece gazowe w celu zapewnienia ciepła podczas chłodnych i zimowych dni. Jednak jaki piec gazowy wybrać, aby spełniał wszystkie wymogi, skutecznie ogrzewał pomieszczenia, oraz nie wytwarzał zbyt dużych kosztów?

Piec gazowy do ogrzewania domu — dlaczego warto go wybrać?

Decyzja o instalacji pieca gazowego w domu to niewątpliwie wielki krok dla zapewnienia czystego powietrza. Co więcej, ten rodzaj ogrzewania domu jest tak samo wydajny jak ogrzewanie piecem węglowym. Ponadto piec gazowy jest bezobsługowy, a tym samym możesz zaoszczędzić swój czas. Wystarczy, że wciśniesz guzik, ustawisz odpowiednią temperaturę, a system sam będzie regulował proces dostarczania ciepła. Warto dodać, że obecnie na rynku dostępne są nowoczesne piece gazowe, które posiadają różne funkcje grzania. Są one tak zaprojektowane, aby maksymalizować wytwarzanie energii cieplnej przy jednoczesnych niskich kosztach zużycia gazu. Poza tym w typ przypadku zadbaj o dobrą izolację budynku. Dzięki niej zaoszczędzisz pieniądze.

Jaki piec gazowy wybrać do domu?

Chcąc zainstalować system grzewczy składający się z pieca gazowego, musisz dokonać wyboru odpowiedniego urządzenia. Obecnie na rynku można spotkać kilka rodzajów pieców.

Piece jednofunkcyjne

Jest to rodzaj pieca gazowego, który ogrzewa wodę znajdującą się w systemie centralnego ogrzewania. Innymi słowy, piec jednofunkcyjny produkuje ciepło do ogrzania domu. Jednak do wspomnianego zastosowana możesz dodatkowo zakupić zbiornik, który umożliwi podgrzewanie wody do użytku codziennego.

Piece gazowe kondensacyjne

Ten rodzaj pieca gazowego charakteryzuje się odmiennym systemem. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku. Wykorzystuje on dwa źródła ciepła:

 • ciepło, które jest pozyskiwane ze spalania gazu,
 • ciepło, które znajduje się w spalinach.

Tym samym ten rodzaj urządzenia grzewczego sprawia, że jest on niebywale efektywny, a jego skuteczność sięga 100%.

Cały proces pozyskiwania ciepła ze spalin przebiega, dzięki tzw. kondensacji. Kondensacja to schładzanie wytworzonych spalin z wymiennika do temperatury około 30o C. Następnie cała para wodna przekazuje ciepło systemowi poprzez skraplanie. Gdzie następnie może być ona wykorzystana do ogrzewania lub użytku. Jednym minusem pieca kondensacyjnego jest jego cena, która sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Reasumując, piece kondensacyjne to niewątpliwie najoszczędniejsze piece gazowe.

Ile kosztuje kocioł gazowy?

Nowoczesne piece gazowe różnią się m.in. wybranymi funkcjami, parametrami, oraz konstrukcją. Tanie piece gazowe można nabyć już w cenie 2500 zł. Jednak w przypadku decyzji zakupu, warto na początku zainwestować w piec, który będzie bardziej rozbudowany, a jego skuteczność wytwarzania ciepła będzie jak najwyższa. Kocioł gazowy jednofunkcyjny można nabyć w przedziale 2500 zł do 5000 zł w zależności od wydajności urządzenia oraz powierzchni, którą ma ogrzać. W przypadku wyboru pieca kondensacyjnego jego wartość zaczyna się od 5000 zł do 12000 zł. Jednak warto zainwestować w droższy egzemplarz z większą mocą, ponieważ w perspektywie czasu zakup z pewnością się zwróci.

Co musisz wiedzieć, wybierając piec gazowy?

W przypadku decyzji instalacji pieca gazowego w domu, w pierwszej kolejności warto zaznajomić się, co musisz wiedzieć, wybierając dany rodzaj kotła gazowego do ogrzewania domu. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na:

 • Wymiary urządzenia — rozmiar pieca powinien być odpowiednio dostosowany do wymiarów pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdować.
 • Moc — tutaj należy wziąć pod uwagę metraż domu, do którego piec ma dostarczać ciepło. Poza tym należy zastanowić się nad funkcjami, jakie ma pełnić, czy ma tylko dostarczać ciepło w instalacji centralnego ogrzewania, czy ma również grzać wodę użytkową. Po tej analizie należy dobrać stosowną moc urządzenia, tak aby była ona w 100% wykorzystywana. Zbyt duża moc piecyka będzie powodować, zbyt duże zużycie gazu, jak również brak wykorzystania pełnej jego mocy. Z kolei zbyt mała moc piecyka będzie powodować, szybkie zużywanie się urządzenia, oraz bardzo duże zużycie gazu.
 • Wbudowane funkcje — to kolejna ważny aspekt. Mieszkańcy muszą określić, jeszcze przed wyborem pieca gazowego, jakie ma on pełnić funkcję i wybrać taki, które je spełnia.
 • Rodzaj gazu — na rynku można również znaleźć urządzenia do spalania gazu ziemnego.
 • Sprawność urządzenia — tutaj najlepiej wybrać, urządzenie o jak najwyższej sprawności.
 • Ogrzewanie C.W.U — na tę funkcję należy zwrócić uwagę podczas wyboru produktu, który ma również ogrzewać wodę użytkową. Wtedy warto zwrócić uwagę na wydajność w l/min.

Piece gazowe — plusy i minusy

Wybór pieca gazowego to z pewnością dobre zastosowanie. Jest on przyjazny dla środowiska, a więc i ekologiczny. Poza tym, do pozostałych zalet można zaliczyć:

 • bezobsługowy produkt,
 • oszczędność czasu,
 • możliwość instalacji ogrzewania podłogowego,
 • nie wymaga częstego serwisowania i konserwacji,
 • stała temperatura,
 • wysoka sprawność,
 • czystość podczas obsługi.

 

Jedną z podstawowych wad zastosowania pieca gazowego jest jego koszt instalacji oraz zakupu produktu. Poza tym kolejną wadą jest wysokie koszty rachunków za gaz, zwłaszcza w przypadku braku izolacji domu. Dodatkowym minusem mogą być kwestie formalne lub ograniczenia w dostępności gazu na wybranej działce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *