Ogrzewanie podłogowe – Rodzaje | Wady i Zalety | Zastosowania

Ogrzewanie podłogowe – niezbędne informacje

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najpopularniejszych technik grzewczych, wykorzystywanych nie tylko w nowych, ale również w istniejących budynkach. Tego typu ogrzewanie stało się niemalże jednym ze standardowych elementów wyposażenia budynków w kontekście instalacji cieplno-kanalizacyjnych.

Na wzrost popularności ogrzewania podłogowego wpływa bardzo pozytywne postrzegania ciepła wydobywającego się z powierzchni podłogi, które równomiernie dystrybuowane jest na całe pomieszczenie.

Ogrzewanie podłogowe – od czego zacząć?

Tzw. „podłogówka”  należy do tego rodzaju systemów grzewczych, które należy odpowiednio dobrze przemyśleć i zaplanować przed montażem. Odpowiednia instalacja oraz możliwości regulacji zapewnia nam komfort i spokój na długie lata.

Ogrzewanie podłogowe – rodzaje

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Wiemy już, że ogrzewanie podłogowe to jedna z najpopularniejszych metod ogrzewanie domów

Rozróżniamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwsze, to jedno z najbardziej popularnych systemów ogrzewania podłogowego o ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Różnica podziału instalacji podłogowych, polega przede wszystkim na możliwościach montażu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być instalowane niezależnie od całej infrastruktury grzewczej jaka mamy w budynku i jego działanie polega na konsumpcji energii elektrycznej przetwarzanej w ciepło.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, jest alternatywą do ogrzewania zasilanego poprzez spalanie paliw. Jednak z racji różnic cenowych jest stosunkowo droższą metoda ogrzewania. Koszty utrzymania ciepła, rekompensowane są nieco mniejszymi kosztami instalacji, w których wykorzystywane są również maty oraz folie grzewcze. Plusem tego typu rozwiązania jest również wysokość o jaki wzrasta nam cala posadzka z podłogą – to często jest kluczowy element wyboru np. w starszych budynkach.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Drugi system, ogrzewanie podłogowe wodne to element podłączony do całości instalacji grzewczej. System wodny, to struktura mini rur, przez które przepływa woda grzewcza. W ten sposób ciepło magazynowane jest w cieczy i oddawane bezpośrednio na całej powierzchni. Rozróżniamy 3 podstawowe metody układu instalacji ogrzewania podłogowego:

  • Układ spiralny, w których rurki ułożone są w formę spiralną od wewnątrz do zewnątrz,
  • układ meandryczny w których przypadku instalacja ma kształt meandra,
  • system modułowy – najczęściej spotykany, będący połączeniem dwóch pozostałych.

Bardzo często wybór odpowiedniej metody uwarunkowany jest rozkładem pomieszczeń. W przypadku metody modułowej, instalator jest wstanie zapewnić zimnym pomieszczeniom większy zasób ciepła i zaplanować odpowiednie przepływy wody grzewczej w instalacji. Jest to jeden z kluczowych elementów przy planowaniu podgrzewania podłogowego dla pomieszczeń typu: przedpokój charakteryzujący się dużą ilością powietrza w ciągłej cyrkulacji oraz np. salonem.

Ogrzewanie podłogowe – jaka podłoga?

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem ogrzewania wykorzystującego cala powierzchnie podłogi budynku, co oznacza w skrócie ze oddaje ciepło za pomocą powierzchni domu, całej powierzchni podłogi. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymaga również zastosowania odpowiednich pokryć podłogowych

W pierwszej kolejności wybór odpowiedniego pokrycia powinniśmy ustalać względem parametru oporu ciepła, czyli wskaźnika przewodzenia ciepła. Im mniejszy opór, tym lepsze i większe przewodzenie i oddawanie ciepła na powierzchni. Na dzisiejszym rynku występuje bardzo wiele różnorodnych możliwości adaptacji podłogi, która współpracuje z ogrzewaniem podłogowym,

Ogrzewanie podłogowe – popularne rodzaje podłogi:

  • – płytki ceramiczne
  • – kamień naturalny
  • – kamień betonowy
  • – płytki
  • – pvc
  • – laminat
  • – wykładziny włókiennicze
  • – linoleum
  • – parkiet

Wybór pokrycia podłogowego ma wpływ na to, jaki system ogrzewania podłogowego wybierzemy i jakie niezbędne elementy będziemy musieli zastosować.

Podstawowa instalacja ogrzewania składa się z rur grzewczych oraz z odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej na dole. Jest to kluczowy element niezbędny do odseparowania, izolowania zimnej warstwy podłogi znajdującej się pod budynkiem. Popularne jest również wykorzystywanie tzw. Krawędziowe taśmy izolacyjne, na obszarze ścian zewnętrznych budynku,

Aby instalacja pracowała prawidłowo niezbędny są również: termostat pokojowy, monitor temperatury, siłownik oraz rozdzielacz obiegu grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe – prawidłowe ustawienie temperatury

Zarządzenie ciepłem podczas użytkowania ogrzewania podłogowego rożni się od znanego nam wszystkim i najpopularniejszego modelu ogrzewania pomieszczeń jakim jest sterowanie kaloryferem zewnętrznym wiszącym.

Choć względem klasycznego ogrzewania grzejnikowego, różnic do ogrzewania podłogowe jest bardzo wiele – to zdecydowanie zarządzanie ciepłem i temperatura jest jednym z najbardziej namacalnych. Wszystko opiera się na czasie, jaki niezbędny jest do rozgrzania i spowolnienia w oddawaniu ciepła przez instalacje. Różnica wynika z konstrukcji systemu podłogowego – w głównej mierze w przypadku wersji z ciepła woda użytkową. Schładzanie bądź rozgrzewanie systemu trwać może nawet os 2 do 3 godzin w zależności od wielkości instalacji.

Znacznie szybciej reaguje elektryczne ogrzewanie, zasilane prądem.

W przypadku instalacji zasilanej instalacji prądem, czas od ustawienia odpowiedniej temperatury do momentu uzyskania temperatury w pomieszczeniu jest bardzo krótki.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych czujników temperatury oraz dzięki termostatom pokojowym możemy regulować nasz system ogrzewania podłogowego poprzez emitowanie mniejszej ilości ciepła, ze względu na różnice pomiędzy temperatura podłogi a temperatura pomieszczenia.

Sygnał wysyłany do siłownika zarządzany przez tzw. Regulatory temperatury powoduje otwarcie lub zamkniecie odpowiednich zaworów oraz wprowadzana w system ogrzewania podłogowego mniejszej bądź większej ilości wody grzewczej.

Ogrzewanie podłogowe – konserwacja, utrzymanie

Podłogowe systemy ogrzewania należą do grupy systemów wymagających niewielkiego wysiłku, jeśli chodzi o konserwacje oraz utrzymanie. Stare instalacje, budowane kilkanaście lat temu maja co prawda problemy z jakością wykorzystywanych w instalacji rur grzewczych, które po pewnym czasie tracą swoje właściwości i się kruszą, jednak nowoczesne systemy oraz osprzęt instalacyjny jest na bardzo długich gwarancjach producenta i nie wymaga dodatkowych działań. Jedynym, najczęściej spotykanym mankamentem instalacji grzewczej podłogowego wykorzystującej ciepłą wodę jest odpowietrzanie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety:

Ogrzewanie podłogowe wady:

– stosunkowo duży koszt instalacji

– dodatkowe wyzwanie w starych budynkach

– opóźnienie czasowe w nagrzewaniu oraz wytracaniu ciepła przez instalacje

– wysokość montażu całego zespołu posadzki, wylewki, instalacji

Ogrzewanie podłogowe zalety:

– stosunkowo mała potrzeba mocy zasilania, aby uzyskać ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego

– miły dla człowieka sposób emisji ciepła poprzez powierzchnie całej podłogi

– niskie koszty ogrzewania

– minimalne abporbcja konserwacji instalacji

– duże możliwości dalszej aranżacji podłogi

– w przeciwieństwie do klasycznych kaloryferów wiszących, nie zabiera miejsca i jest coraz częściej wykorzystywane niż grzejniki