Czujnik gazu — wszystko o czujnikach gazu
Spis treści:
Duża część domowników decyduje się na ogrzewanie gazowe. Oprócz pieca gazowego, w domu znajduje się wiele innych urządzeń, których działanie opiera się na wykorzystaniu gazu ziemnego. Duża część osób, dodatkowo nie zaopatrzą się w czujnik gazu, który może uchronić życie domowników i budynek przed eksplozją. Co to jest i jak działa czujnik gazu? Jakie urządzenie wybrać, aby skutecznie chroniło osoby przebywające w domu oraz w otoczeniu?
Czujnik gazu — co to jest?
Ulatniający się gaz ma charakterystyczny zapach. Posiada on w swoim składzie specjalne dodatki aromatyzujące, które w przypadku jego ulatniania się mają sygnalizować domownika o jego obecności. Jednak występują sytuacje kiedy domownicy nie wyczują ulatniającego się gazu lub dom pozostaje na dłuższy czas pusty. W takiej sytuacji wystarczy jedna iskra, aby wywołać zapłon, a tym samym eksplozję. W związku z tym jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla domowników, zwierząt, czy sąsiadów przebywających w otoczeniu domu.
Dlatego obowiązkowym przedmiotem w domu powinien być odpowiedni czujnik gazu. Urządzenie ma za zadanie ostrzegać przed wydobywającym się gazem, którego stężenie rośnie w danym pomieszczeniu. Detektor gazu w sposób ciągły kontroluje poziom tego związku w powietrzu unoszącym się w domu. Kiedy dojdzie do przekroczenia określonej wartości gazu, czujnik wydaje charakterystyczny alarm dźwiękowy, dodatkowo sygnalizuje domownika poprzez powiadomienie na urządzeniu mobilnym np. smartphonie.
Jak działa detektor gazu?
Sygnał dźwiękowy oraz powiadomienie o ulatniającym się gazie uaktywnia się najczęściej po przekroczeniu 15% stężenia gazu w powietrzu unoszącym się w pomieszczeniu. Czujnik gazu to niewielki przedmiot, który posiada w środku półprzewodnik. Po wejściu w reakcję z gazem półprzewodnik zmienia swoje właściwości przewodzenia prądu. Gdzie następnie uaktywnia się alarm sygnalizujący domownika o niebezpiecznym poziomie gazu w otoczeniu.
Jaki czujnik gazu ziemnego wybrać?
Podczas wyboru detektora gazu wybór tego urządzenia powinien być dobrze przemyślany. Z pewnością należy wybrać taki produkt, którego skuteczność będzie na najwyższym poziomie. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie informacje jak:
- zasięg detekcji czujnika,
- rodzaj zasilania detektora,
- sposób, w jaki komunikuje się z centralą,
- gwarancję,
- wbudowane funkcje czujnika,
- miejsce montażu,
- materiał, z którego została wykonana obudowa.
Na rynku obecnie jest wiele rodzajów czujników gazu, które mają różne przeznaczenie, cenę, oraz sposób i miejsce montażu. Podczas wyboru warto zakupić taki czujnik, który będzie polecany przez innych użytkowników. Poza tym powinien posiadać: gwarancję, możliwość serwisowania, oraz certyfikat. Tylko detektor gazu z certyfikatem może w pełni chronić domowników przez niechcianymi konsekwencjami w związku z wydobywającym się gazem w otoczeniu.
Dodatkowo w ofercie sklepów można znaleźć np. czujnik gazu na baterię, czy bezprzewodowy czujnik gazu.
Gdzie zamontować czujnik gazu?
Kolejną ważną kwestią podczas decyzji o instalacji detektora gazu jest jego miejsce montażu. Wiele domowników może zadawać sobie pytanie, gdzie zamontować czujnik gazu? Urządzenie powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie zasilane gazem. W przypadku posiadaniu wielu przyrządów, których działanie opiera się na wykorzystaniu tego paliwa, warto wybrać czujnik gazu, który posiada szeroką detekcję gazu, lub zainstalować więcej niż jeden detektor.
Co więcej, jeśli w domu zainstalowany został system gazu płynnego, wtedy czujnik powinno zamontować się blisko podłogi — około 15 cm od podłoża. Inaczej sytuacja ma się podczas wykorzystania gazu ziemnego, wówczas czujnik najlepiej zainstalować blisko sufitu. To rozmieszczenie jest zależne od gęstości typu gazu. Gaz płynny unosi się nisko, ze względu na wysoką gęstość, natomiast gaz ziemny najczęściej lokalizuje się wysoko nad głową.
zdjęcie: ceneo.pl