Modernizacja ogrzewania – porady dla właścicieli nieruchomości
Spis treści:
Modernizacja ogrzewania. Wszystko „idzie do przodu i się rozwija” – to rzecz jasna truizm, ale wielu z nas zapomina o nim w codzienności. Chcąc np. mieć nowoczesny system grzewczy w swoim domu należy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji a w sytuacji, gdy jest on przestarzały – liczyć się z jego modernizacją/wymianą. Archaiczne systemy grzewcze powodują zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców nieruchomości. Nie wykorzystują w sposób produktywny paliw wytwarzając stosunkowo mało ciepła. W niniejszym artykule przedstawimy w jaki sposób zmodernizować system grzewczy.
W jakim celu należy unowocześnić układ grzewczy?
Powodów jest wiele. To jak istotne jest modernizowanie ogrzewania najczęściej uświadamiamy sobie, gdy użytkowanie systemu grzewczego zagraża naszym domownikom lub gdy koszty eksploatacji przekraczają możliwości naszego budżetu domowego. Jeżeli zaś chodzi o obiektywne powody, które powinny nas zmotywować do zainwestowania w system grzewczy to z pewnością warto wymienić:
1. Większa wydajność
Inwestując w nowoczesny układ grzewczy maksymalizujemy wytwarzanie energii cieplnej przy jednoczesnym minimalizowaniu paliwa, z którego dany system korzysta.
2. Większy poziom bezpieczeństwa
Wszystko co stare i archaiczne jest bardziej zawodne – lodówka, pralka czy samochód. Z ogrzewaniem jest podobnie – inwestując w nowoczesność inwestujemy w bezpieczeństwo swojej i swojej rodziny.
3. Ochrona przyrody
Nie jest tajemnicą, że przestarzały system grzewczy emituje dużo różnego rodzaju związków chemicznych oraz po prostu CO2. Decydując się na wymianę starego systemu dbamy o klimat i środowisko – to inwestycja w zdrowie i przyszłość kolejnych pokoleń.
4. Większy komfort codziennego życia
Rezygnując np. z ogrzewania domu za pomocą pelletu, drewna i węgla (które to ogrzewanie wymaga permanentnej ingerencji ludzkiej) montując np. nowoczesny system grzewczy, którego „bazą” jest np. piec gazowy nawigowany przez aplikację zainstalowaną w telefonie możemy z dowolnego miejsca sterować a co za tym idzie regulować temperaturę w konkretnych pomieszczeniach naszego domu.
Modernizacja ogrzewania – kiedy przeprowadzić?
Co do zasady odpowiedź jest tutaj przewidywalna: wtedy, kiedy korzystamy z niego w jak najmniejszym stopniu czyli latem. Wówczas system grzewczy jest nam potrzebny np. do ogrzania wody – nie zaś do ogrzania konstrukcji np. domu. Jeżeli chcemy odpowiedzieć na to pytanie z punktu widzenia instalacji grzewczej to optymalnym przedziałem czasowym będą tutaj widełki od 15 do 20 lat użytkowania danego systemu. Wiekiem krytycznym instalacji grzewczej będzie tu 30 lat.
Wykonanie modernizacji ogrzewania
Modernizacja ogrzewania to proces, który praktycznie zawsze się opłaca. Pozwala zmniejszyć koszty utrzymania nieruchomości, Przykładowo: pompa ciepła to nowoczesny, bezpieczny dla środowiska system grzewczy, który do ogrzewania nieruchomości wykorzystuje energię z powietrza, ziemi lub wody. Z uwagi na to, że ta energia środowiska może być uzyskana tylko w niskich temperaturach, jej poziom musi być podniesiony w procesie, który zwykle jest wspomagany elektrycznie. Gdy pompa ciepła jest zamontowana w domu z wysokim poziomem izolacji cieplnej i układami ogrzewania panelowego o niskich temperaturach systemowych powoduje niskie koszty ogrzewania. Istotnym skutkiem ubocznym jest to, że dla wielu użytkowników szczególnie cenne jest wielkopowierzchniowe ciepło wytwarzane do pomieszczenia przez ogrzewanie np. podłogowe. Gdy jednak pompa zostanie zamontowana w słabo ocieplonym budynku starego typu z przestarzałymi grzejnikami, koszty ogrzewania mogą być wysokie. Powodem tego stanu rzeczy będą temperatury systemu, które na ogół będą znacznie przewyższały temperatury „środowiskowego” źródła energii.
Kto pomoże nam w doborze optymalnego, nowoczesnego systemu ogrzewania dla naszej
nieruchomości?
Na rynku prywatnym działają firmy, które świadczą usługi z zakresu konsultacji energetycznych. Konsultant najpierw będzie analizował np. nasz dom i określi indywidualny poziom zapotrzebowania na energię. Z pewnością weźmie pod uwagę takie parametry jak powierzchnia budynku również z pomieszczaniami ogrzewanymi „pośrednio”. Najczęściej stosowaną miarą jest tutaj 1 kilowat na metr kwadratowy.
W tym miejscu warto również wskazać, że polskie powszechnie obowiązujące prawo przewiduje szereg dofinansowań np. w zakresie wymiany całego systemu grzewczego lub np. pieca gazowego. Planując inwestycję modernizacyjne w swoim domu z pewnością warto bliżej tutaj zainteresować się tematem dofinansowań. Należy jednak mieć na względzie to, że instrumenty dofinansowań szybko się zmieniają. Coś, co np. obowiązuje w danym roku za rok możemy być dostępne ale już w zupełnie innym wydaniu. Przykładem może być zmiana wysokości kwoty dofinansowania z uwagi na kryteria zawarte w ustawie bądź rozporządzeniu.
Modernizacja systemu ogrzewania – podsumowanie
Podsumowując powyższe rozważania należy wskazać, że modernizacja ogrzewania jest czymś, co posiada wiele zalet jednakże musi być przemyślana i proporcjonalna. Zarówno do naszego budżetu jak i specyfiki naszej nieruchomości. Pamiętajmy o tym, aby, że z wymianą ogrzewania nie można zwlekać. Już teraz zadbajmy oto, aby nie dopuścić do sytuacji, gdzie zostaniemy zmuszeni do wymiany systemu grzewczego z uwagi na jego fatalny stan bądź przestarzałą konstrukcję.