Ogrzewanie podłogowe – koszty i planowanie

Ogrzewanie podłogowe jest teraz jednym z najpopularniejszych systemów ogrzewania nieruchomości. Stosujemy je zarówno w nowoczesnych budynkach jak i tych przestarzałych. Jeśli wiemy w jaki sposób korzystać z niego to posiada ono wiele plusów – w niniejszych artykule postaramy się przybliżyć kwestię kosztów jego utrzymania oraz planowania.

Montaż ogrzewania podłogowego – najważniejsze aspekty

Zadając sobie powyższe pytanie powinniśmy sobie odpowiedzieć na kolejne, bardziej szczegółowe
pytania:

1. W jaki sposób jest możliwe rozmieszczenie całej instalacji?

2. Ile pokoi w swoim domu zamierzam w ten sposób ogrzewać?

3. Czy planuję montaż ogrzewania podłogowego w nowo powstałej nieruchomości czy też w
kilkudziesięcioletnim domu, który właśnie kompleksowo modernizuje?

4. Czy chcę samodzielnie zamontować tego typu ogrzewania czy może skorzystam z pomocy
fachowca?

5.Czy planuję ułożyć ogrzewania w systemu „mokrego” czy też „suchego” jastrychu?

Ogrzewanie podłogowe – System suchy, system mokry

Ogrzewanie podłogowe możemy układać w systemie suchym bądź mokrym. Ogrzewania podłogowe możemy ułożyć w tzw. technologii mokrej – to tradycyjne, najbardziej popularne rozwiązanie wśród systemów ogrzewania płaszczyznowego. Skąd pochodzi nazewnictwo „systemu mokrego”? Głównie z faktu, po ułożeniu i przymocowaniu rurociągu zalewany jest on tzw. jastrychem, który stanowi również wylewkę pod docelową warstwę podłogi. Obecnie są dostępne różnego rodzaju formy montażu ogrzewania różniące się od siebie sposobem zainstalowania rurociągu w tzw. systemie mokrym – w specjalnie prefabrykowanej płycie z wypustkami, przy pomocy spinaczy montażowych oraz z użyciem szyn.

Jeżeli chcemy zmodernizować system grzewczy np. w starym domu to tutaj dobrym rozwiązaniem będzie tzw. technologia sucha. W tym przypadku system rur grzewczych znajduje się bezpośrednio w warstwie izolacyjnej. Rowki oraz tzw. lamele przewodzące ciepło są zamontowane na nośnej warstwie izolacyjnej i stanowią uzupełnienie całego układu. Alternatywą do tego rozwiązania są płyty suchego jastrychu, które są one wyposażone w specjalne rowki przy pomocy których montujemy system grzewczy.

Technologia sucha i mokra różni się przede wszystkim ilością nakładu pracy niezbędnego do ukończenia instalacji oraz ostateczną wysokością całego układu. Technologia sucha jest lżejsza, niższa (wysokość systemu grzewczego w technologii mokrej może mieć do 90 mm zaś w technologii suchej do 50 mm) oraz mniej skomplikowana w instalacji od swojej konkurentki.

Ogrzewanie podłogowe położone w systemie suchym szybciej się nagrzewa oraz posiada zdolność szybkiego stygnięcia. Z pewnością ma to wpływ na energooszczędność całej konstrukcji.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Wyróżniamy w tym przypadku dwa typy: ogrzewanie wodne i elektryczne. Wybór właściwej alternatywy uzależniamy bardzo często od kilku czynników. Jednym z nich jest rzecz jasna rodzaj oraz przeznaczenie pomieszczenia, w którym ww. instalacja ma funkcjonować. Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe elektryczne zamontujemy w dowolnym momencie, zaś układ wodny musi być zamontowany już na etapie budowy nieruchomości – w tym przypadku konieczne jest zatopienie rur w betonie.

System elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło. Układ wodny, który podłączamy do głównego generatora ciepła w budynku – składa się z rur grzewczych znajdujących się w podłodze którymi przepływa woda grzewcza.


 

Ogrzewanie podłogowe – koszt instalacji

Oczywiście ceny zarówno poszczególnych elementów całej konstrukcji jak i robocizny są dynamiczne.  Pomimo zaobserwowanej tendencji wzrostowej, odpowiadając wprost na zadane pytanie widełki w tym przypadku to od 150 do nawet 300 zł za metr kwadratowy. W tej cenie mieści się koszt systemu rur, styropian podłogowy, folia, regulator ścienny, kocioł. Należy również wziąć pod uwagę, że system ogrzewania podłogowego wodnego będzie konstrukcją droższą niż elektryczna alternatywa.

Konserwacja ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, nawet przy zachowaniu wszelkich zasad właściwego użytkowania, jest narażony na grzyby, pleśnie, osad i szlam. Na rynku istnieje wiele chemicznych preparatów dzięki którym nasz układ grzewczy będzie działał sprawnie przez długie lata. Zalecamy regularne płukanie/czyszczenie ogrzewania podłogowego. Nie dopuśćmy do tego, aby nasza ingerencja była koniecznością spowodowaną tym, że system nie działa/działa w zły sposób tylko wypracujmy w sobie nawyk dbania o ww. urządzenie.