Ogrzewanie pelletem – na co zwrócić szczególną uwagę?

Ogrzewanie pelletem – na co zwrócić szczególną uwagę?

Ogrzewanie pelletem cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jest to spowodowane m. in. tym, że system ten uznajemy za ekologiczny zaś kotły, które stanowią „bazę” systemu stały się w ostatnim czasie bardziej intuicyjne w obsłudze. W niniejszym artykule przybliżymy charakterystykę kotłów na pellet i zwrócimy uwagę czym powinniśmy się kierować przy zakupie ww. urządzenia. Czy kocioł na pellet to pojęcie równoważne z pojęciem kominka na pellet? Oprócz systemów grzewczych na pellet istnieją także takie pojęcia jak kocioł na pellet bądź kominek. Nie są to jednak pojęcia tożsame.

Kocioł na pellet

Kocioł na pellet to część systemu centralnego ogrzewania zaś kominek to piec na pellet – jest to konstrukcja w której domownik widzi np. płomienie spalającego się w danym momencie pelletu. Kominek z uwagi na swoją ograniczoną moc może pełnić funkcję zdecentralizowanego rozwiązania grzewczego.

Kocioł na pellet – właściwości oraz cechy charakterystyczne

• kotły na pellet są na ogół sprzedawane z automatycznymi palnikami, podajnikami (ślimakowe oraz pneumatyczne) i zbiornikami paliwa oraz pełnym osprzętem umożliwiającym np. podłączenie ogrzewania podłogowego lub sterowanie przez WIFI/GSM

• większość kotłów to urządzenia jednofunkcyjne – jeśli chcemy, aby przygotowywały ciepłą wodę, koniecznością dokupienie zasobnika ciepłej wody użytkowej. Niewiele modeli dysponuje wbudowanym zasobnikiem.

• moc należy dobrać adekwatnie do poziomu zapotrzebowania – m. in. powierzchni domu oraz ilości osób, które będą w nim mieszkała

• coroczny przegląd takiego kotła zwiększy jego żywotność i wpłynie na lepsze spalanie

• przed nabyciem urządzenia należy zweryfikować przyłącze kominowe i dobrać model, który będzie pasował do danej średnicy. Nie należy kupować modelu, gdzie będzie trzeba zastosować redukcję wylotu spalin – instalację powinien „odebrać” kominiarz

Kocioł na pellet – czym się kierować przy wyborze?

Specjaliści i fachowcy zwracają uwagę na kilka kryteriów – efektywność energetyczną, ochrona środowiska, łatwość obsługi, bezpieczeństwo oraz montaż. Gdy już zdecydujemy się na zakup i montaż kotła z pewnością warto będzie skorzystać z opinii oraz pomocy osoby, która fachowo doradzi oraz zamontuje nam nowy nabytek – tak, abyśmy mogli korzystać z niego w wydajny i bezpieczny sposób.

Zalety i wady kotła na pellet:

Zalety:

• są ekologiczne
• do swojego działania wykorzystują paliwa odnawialne a ponadto cechują się niską emisją substancji smolisty oraz nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów
• komfort użytkowania – zautomatyzowane, nowoczesne kotły nie wymagają „nadprogramowej” ingerencji człowieka
• konsekwencją ich działania jest powstawanie niewielkiej ilości popiołu

Wady:

• wysokie ceny kotłów oraz samego surowca
• konieczność posiadania odpowiedniej przestrzeni do przechowywania surowca
• konieczność regularnej konserwacji i czyszczenia

ogrzewanie pelletKominki na pellet mają dużo zalet. Są stosunkowo łatwe w obsłudze: zapalają się po naciśnięciu włącznika. Ich czyszczenie jest dość łatwe – w tym przypadku nie zalega kreozot i jest mniej popiołu w zestawieniu z drewnem. Torby z pelletem są łatwiejsze w transporcie oraz przenoszeniu. Pellet zajmuje również mniej miejsca niż szczapy drewna. Należy jednak podkreślić, że do jego przechowywania konieczne jest w pełni suche pomieszczenie. Kominek na pellet potrzebuje też specjalnego systemu rezerwowego, aby funkcjonować właściwie w sytuacji braku prądu ponieważ zasilamy go elektrycznie. Warto również wspomnieć, że wbudowany wentylator oraz silnik ślimaka emitują hałas podczas pracy, zwłaszcza w trakcie uruchamiania pieca. Ten problem został poniekąd rozwiązany w nowoczesnych i droższych komunikach, które generują nie więcej niż 32 decybele (czyli i tak mniej niż standardowa lodówka).

Piece niskiej jakości szybko wytworzą 49 dB, co jest mocno uciążliwe. Tym bardziej, jeśli kominek jest zlokalizowany w pokoju dziennym/salonie – . Jest to miejsce, gdzie przynajmniej część domowników spędza minimum kilka godzin dziennie.

Ogrzewanie na pellet – najważniejsze informacje

System ogrzewania „na pellet” czy to przy wykorzystaniu samego pieca bądź w zestawieniu z kominkiem jest z pewnością silną konkurencją względem nowoczesnych systemów grzewczych – na gaz czy prąd. Oczywiście ma on swoje wady – doskonale przecież wiemy, że „idealny stan nigdy nie istnieje”. Z pewnością jest on ekologiczny a przy tym może stanowić „sentymentalnym powrót do przeszłości”. Szczególnie dla osób, które w przeszłości korzystały z pieców na drewnem bądź też niezwykle archaicznych ale i urokliwych kuchni z kafelkami w których spalano zarówno węgiel jak i drewno.