Jak ogrzać dom? — Ogrzewanie domu i mieszkania
Spis treści:
Budujesz lub remontujesz dom i nie wiesz, jaki system grzewczy wybrać? Bez wątpienia wybór odpowiedniego zastosowania musi być dobrze przemyślany i dopasowany do Twoich potrzeb. Pomysł Jak ogrzać dom może mieć kilka rozwiązań, zaczynając od pieców zasilanych paliwem stałym, poprzez gaz, czy alternatywne źródła energii. Sprawdź jakie ogrzewanie domu jest najlepsze, co musisz wiedzieć oraz na co zwrócić uwagę w wyborze odpowiedniego systemu grzewczego.
Jakie ogrzewanie do domu? – to musisz wiedzieć
Już na etapie projektowania domu powinieneś wiedzieć, jaki system grzewczy będzie dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Instalacja grzewcza, a następnie jej użytkowanie i eksploatacja, zaliczane są do najdroższych kosztów w gospodarstwie domowym w Polsce. Dlatego na początku warto zaplanować cały proces, w jaki pozyskiwane będzie ciepło do Twojego budynku. W zależności od typu domu najpopularniejszym rozwiązaniem ostatnich lat jest ogrzewanie gazowe. Oprócz tego coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne i nietypowe ogrzewanie domu. Tutaj można zaliczyć:
- pompy ciepła,
- fotowoltaikę,
Jednak nie zawsze wybór tych rozwiązań sprawdzi się w każdym domu. Dla przykładu pompy ciepła można zainstalować jedynie w nowych budynkach.
Warto zwrócić uwagę na ogrzewanie elektryczne, które coraz częściej stosowane jest w domach energooszczędnych, które z kolei zyskają na popularności.
Ogrzewanie domu — co wpływa na cenę?
Wybierając odpowiedni rodzaj ogrzewania do domu, powinieneś uwzględnić jego koszty instalacyjne, jak również koszty eksploatacji. Dlatego, aby odpowiedzieć na pytanie, jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze, warto przeanalizować ceny wszystkich paliw, które wykorzystywane są do różnych rodzajów zastosowań grzewczych.
Poza tym pod uwagę musisz wziąć powierzchnię domu, która odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu urządzenia, które wytwarza ciepło. Im metraż jest większy, tym cena za wytwarzanie ciepła rośnie. Poza tym w trakcie zakupu odpowiedniego pieca musisz zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Musi być ona dopasowana do powierzchni domu. Jeśli kupisz piec do ogrzewania domu o niższej wydajności, którego cena również jest niska, wówczas będzie on zużywał dużo więcej paliwa niż urządzenie o odpowiedniej mocy, które jest dopasowane do metrażu Twojego domu.
Innym czynnikiem wpływającym na cenę ogrzewania jest izolacja domu. W przypadku nowych budowli izolacja jest doskonale przygotowana. Problem pojawia się w starych budynkach, które przechodzą remont. Często w takich budowlach przez ściany oraz okna traci się bardzo duże zapasy ciepła. Oprócz powyższych cena może się różnić od strefy klimatycznej, na której znajduje się budynek.
Rodzaje ogrzewania domu
Zagłębiając się w temat ogrzewania domu, masz do wyboru kilka zastosowań, które możesz użyć w swoim budynku. Każdy z poniżej wymienionych systemów grzewczych ma swoje plusy oraz minusy.
Ogrzewanie gazowe
Najpopularniejszym zastosowaniem przy użyciu centralnego ogrzewania w ostatnich latach stało się ogrzewanie gazowe. System ten wyróżnia się swoim prostym działaniem — jest bezobsługowe. Co więcej, nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji chemicznych. W dodatku nie ma konieczności budowania specjalnej kotłowni. Ogrzewanie to jest zasilane przez instalację gazową, o której przyłączenie należy ubiegać się w odpowiednim urzędzie. Jeśli mieszkasz na terenie, w którym nie ma możliwości przyłączu gazu, wówczas rozwiązaniem jest zakup specjalnego zbiornika, który stawia się na działce. Ogrzewanie gazowe może być zasilane przy użyciu kotła tradycyjnego lub kotła kondensacyjnego. Niestety minusem tego zastosowania są wysokie koszty ogrzewania. Oprócz tego warto być świadomym, że co roku cena gazu rośnie do góry.
Ogrzewanie paliwem stałym
Kolejną opcją, która najczęściej występuje w starych budynkach, są piece zasilane paliwem stałym, czyli: węglem, drewnem, ekogroszkiem. Ten rodzaj ogrzewania zaliczamy do jednych z najtańszych. Jednak przez nadmierną emisję dwutlenku węgla oraz szkodliwych związków, odchodzi się od tych zastosowań. Warto pamiętać, że w tym modelu konieczne jest regularne uzupełnianie paliwa (dokładanie).
Ogrzewanie olejowe
Innym systemem ogrzewania domu jest pozyskiwanie ciepła ze spalania oleju opałowego. Tutaj stosuje się specjalne kotły nowej generacji — kondensacyjne lub niskotemperaturowe. Jego plusem jest bardzo łatwa obsługa oraz urządzenie jest zaliczane do jednych z najbezpieczniejszych. Niestety w trakcie spalania oleju opałowego, podobnie jak w przypadku paliwa stałego, wydobywają się trujące związki chemiczne, które zanieczyszczają środowisko. W dodatku decydując się na ten typ ogrzewania domu, należy wziąć pod uwagę budowę dosyć sporej kotłowni, która pomieści kocioł oraz zbiorniki na olej opałowy.
Ogrzewanie elektryczne
Najmniej opłacalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne domu. W związku z tym jest mało popularne. Najczęściej składa się ono z dwóch podsystemów:
- ogrzewania elektrycznego,
- alternatywnego źródła energii np. fotowoltaika.
Do ogrzewania domu stosuje się zazwyczaj grzejniki podłączone bezpośrednio do gniazdek, piece akumulacyjne, lub ogrzewanie podłogowe. Aby pozyskać dodatkową energię do zasilania tego systemu, montuje się panele fotowoltaiczne, z których pobiera się darmowy prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
Pompa ciepła
Coraz częściej w nowych domach stosuje się instalację pompy ciepła. Charakteryzuje się ona bardzo niskimi kosztami użytkowania. Jej minusem jest wysoka cena instalacji na początku realizacji projektu. Zamontowanie tego systemu kosztuje od 30 000 do 50 000 zł. Co dla wielu osób może być sporym wydatkiem. Jednak patrząc z dłuższej perspektywy czasu, koszty inwestycyjne zwracają się po kilku latach stosowania.
Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Możesz zastanawiać się jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i najbardziej opłacalne. Z pewnością wszystkie urządzenia, które bazują na odnawialnych źródłach energii, są najkorzystniejsze. Mimo dużych kosztów inwestycyjnych, które należy przeznaczyć na początku budowy instalacji, zakup pompy ciepła lub wykorzystanie biopaliw i fotowoltaiki staje się atrakcyjne z każdym rokiem użytkowania. Z pewnością najdroższe wypada ogrzewanie elektryczne, które w tradycyjnym domu może corocznie pochłaniać bardzo duży budżet domowników.
Wybierając system grzewczy, przeanalizujmy jego działanie w kontekście kilku następnych lat. Wiedząc, że jeśli zdecydujesz się na piec zasilany paliwem stałym, to istnieje ryzyko, że w niedługim czasie będziesz zmuszony na jego wymianę ze względu na zmieniające się przepisy UE. Jest to spowodowane bardzo dużym zanieczyszczeniem atmosfery przez szkodliwe związki chemiczne pochodzące z kopciuchów. Dlatego przemyśl skorzystanie z dofinansowania, które dostarcza państwo dla zastosowań ekologicznych. Tym samym oszczędzasz swoje pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne projekty lub inwestycje w domu. Dodatkowo przyczyniasz się do oczyszczania środowiska.